Başlangıç > ARAŞTIRMA > Kanuni Sultan Süleyman Şehzade Mustafa’yı neden boğdurttu?

Kanuni Sultan Süleyman Şehzade Mustafa’yı neden boğdurttu?

Kanuni Sultan Süleyman Şehzade Mustafa’yı neden öldürttü?

.

ŞEHZADE MUSTAFA NEDEN ve NASIL ÖLDÜRÜLDÜ?

.

 1. alex
  Şubat 19, 2014, 7:09 pm | #1

  padişahlar padişahı FATİH SULTAN MEHMET DİR. sülüman ineği şehzade muftafayı öldürterek osmanlıya en büyük darbeyi kendi vurmuştur.bu kadar gaza gelen öküzdü.ewlat katili olarak tarihe geçti.

 2. altay
  Aralık 9, 2013, 2:22 pm | #2

  Hürrem sultan şimdi kabirde neler çekiyordu ALLAH bilir çünkü onun yüzünden koskoca Osmanlı İmparatorluğu yok oldu kanuni de onunla birlikte dir çünkü öz evladına değil devşirme vezir e inanarak oğlunu boğdurtu ..

 3. Ekim 31, 2013, 7:34 pm | #3

  “Mustafa’nın idamı, İslam’ın altın çağının sona ermesi”

  Çok güzel bir tespit

 4. Ekim 31, 2013, 1:43 am | #4

  İşin trajik yanı normalde bu mesele kardeşler arasında halledilirken, ilk defa dolaylı yoldan babanın bu olaya müdahale etmesi. Yani neden herşeye kendi müdahale etmiş anlamak güç. Fatih’in kanunnamesinde herşey ap-açık yazıyor. Beden sonra evlatlarımdan herhangi birine saltanat müesser olursa, devletin bekası ve nizamı alem için karındaşlarını katletmesi vaciptir diyor. Yani tehlike hissettiğin durumda bu yola başvurabilirsin diyor. Fatih’in taht için düşündüğü isim Cem Sultan’dır. Hatta bunun için Cem’i çok daha yakın bir yerde sancağa göndertmiş, ölmeden önce de kendisinden sonra onun geçirilmesini tembih etmiş. Fakat hiçbir zaman Beyazıt’ı boğdurtmaya kalkarak bu işe müdahale etmemiştir. Çocukların bu meseleyi kendi halletmesi gerektiğini düşünmüş. Haklı da, Güçlü olan devleti en iyi yönetecek olandır. Kanuni ise olaylara kendi müdahale ederek, en basiretsiz kişinin tahta geçmesini sağladı. Osmanlı’nın çöküşünün ilk adımını kendi ayaklarıyla attı.

  Kanuni’ye saygım sonsuz, kendisinin yaptıkları ortada ama bana biraz o da Selim taraftarıymış gibi geldi. Bildiğimiz kadarıyla Selim gerçekten çok uysal biri. Onun Beyazıt ve Mustafa ile baş edemeyeceğini düşünmüş olabilir.

  History Channel’ın İslam Tarihi belgeselinde bile Mustafa’nın idamı, İslam’ın altın çağının sona ermesi olarak gösterilmiş. Batı dünyası bile böyle değerlendiriyorken bu olayı Kanuni’nin sırf taht sevdası veya inadı uğruna bu idamı gerçekleştirmesi resmen trajedi.

 5. Alican
  Mart 23, 2013, 9:22 pm | #5

  Şehzade Mustafa’nın ölüm sebebini tabiki de kanunin şüpheleridi ama şüphelerinde ne derece haklı bilemeyiz. Hanedan içi cinayetlerin büyük kısmını islam hukukuna uygun olduğunu savunan tarihçiler bile şehzade mustafa olayının bir talihsizlik olduğu görüşünde. Bu tarihçilere göre mesala kardeş katli gerçekte keyfi yapılamaz sadece bir şehzade padişah olunca kardeşi islama göre idam cezasını gerektirecek bir suç işlemiş olmalı bu da genelde karışımıza isyan olarak çıkıyor. Yani onlara göre Yavuz’un abileri şehzade Ahmet ve Korkut u boğdurtması isyan içinde olduklarından İslam’a uygun ama 3. Mehmet’in tahta çıktığı gün 21 erkek kardeşini boğdurtması ise keyfi bir olay ve İslam da yeri yok suçsuz bir insanı öldürmek ise islamdaki en büyük günahlardan. Osmanlı tarihinde bu iki olaya benzer olaylar var birinci de kardeşler veya oğullar isyan içinde ölümleri keyfi değil. Ikinci durumdaki olaylarda ise kanun sebepsiz kullanılmış ve kul hakkı yenmiş. Ancak kanuni’nin oğlu mustafa’yi öldürtmesi bu iki olayın dışında çok kişi isyan olmadığı görüşünde ancak çevresinin kanuni’yi etki altına alıp isyan olduğuna inandirması söz konusu olduğu için ikinci duruma da dahil edemiyorlar.

 6. tekin
  Aralık 12, 2012, 9:30 pm | #7

  Mehmet islam benim halifem 4 hazrettir diye güzel yazmissin hz osmanin kendi cocugunu müslüman olmadan önce kiz coocugum oldu diye diri diri gömdügünü bilmiyorsun sanirim. maksadim karalamak degil gercekleri yazmakti yanlis anlama

 7. mehmet islam
  Ekim 31, 2012, 1:00 pm | #8

  Buyrun işte Halife …. Benim halifem yanlız ve yanlız Kuran ,Peygamberim ve onun ardından gelen 4 Hazret tir. Evlat katilleri benim halifem olamaz…

  • Ekim 31, 2012, 6:27 pm | #9

   Evlat katlini uzun süredir düşünüyorum da bir masumun hayatını kurtarmak bütün insanlığın hayatını kurtarmak gibidir düsturunu hatırlayınca evlatları taht için katletmenin vebali olduğunu düşünüyorum.Allah büyük.Osmanlı Padişahlarını Halife olarak görmemek gerek.İçki içen halife olabilir mi? Halifelik babadan oğula geçebilir mi? Hani liyakat??

  • Kerem
   Şubat 17, 2014, 12:45 am | #10

   Hazret derken ” halife”demek istedi :))

 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logo

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter picture

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook photo

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ photo

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

Takip Et

Her yeni yazı için posta kutunuza gönderim alın.

Diğer 157 takipçiye katılın

%d blogcu bunu beğendi: